Novosti | Rockwell Automation distributor | ControlTech

FactoryTalk Optix - učinimo razvoj aplikacija za vizualizaciju lakšim

FT Optix logo

 

Oslobodimo se ponavljanja istih radnji

Na seminarima koje organiziramo za naše kupce uvijek iznova nailazimo na isti set pitanja. Sudionike naših seminara zanima kako najbolje automatizirati ili pojednostaviti proces razvoja aplikacija u situacijama u kojima se često događa da neke razvojne korake treba ponavljati nekoliko puta.

Ovdje se uglavnom radi o opetovanom kreiranju aplikacijskih varijabli i objekata, kopiranju istog rasporeda (layouta) više objekata na više mjesta u projektu i slično.

U ovom članku pokušat ćemo vam ponuditi neke alate koji vam mogu uvelike olakšati i ubrzati rad u ovakvim situacijama.

 

 

Biblioteke korisničkih objekata

library icon

biblioteka iconFT Optix Studio nudi biblioteku već gotovih objekata. Možete je pronaći pod ikonom Biblioteke predložaka na gornjoj navigacijskoj traci.

Template Libraries sadrži više od 1000 objekata koje su za nas pripremili autori Optix Studija i koje možete koristiti u svojoj aplikaciji.

Knjižnice predložaka također nude mogućnost stvaranja vlastite prilagođene biblioteke objekata. Za izradu nove biblioteke samo kliknite gumb + pored trake za pretraživanje:

Template Libraries  illustration

 

Imenujte knjižnicu kako god želite. Objekte dodajete u svoju korisničku knjižnicu jednostavnim povlačenjem iz prikaza projekta na lijevoj strani ekrana u prostor biblioteke. Tako stvorenim korisničkim objektima možete dodati vlastiti komentar u biblioteci. Zatim možete spremiti korisničku biblioteku unutar projekta.

Pro verzija FT Optix Studija, koja omogućuje rad s udaljenim repozitorijima, nudi opciju spremanja korisnički kreirane biblioteke u repozitorij na GitHub, GitLab, BitBucket ili Azure DevOps. Tako spremljenu biblioteku možete lako koristiti u drugim aplikacijama.

Koristeći prilagođene biblioteke, možete jednostavno stvoriti predloške složenih objekata ili spremnika s elementima koji se ponavljaju i koristiti ih više puta u jednoj ili više aplikacija. Svaki objekt koji stvorite u prikazu projekta te aplikacije postaje element vaše biblioteke nakon što ga povučete u nju, uključujući sve ugniježđene podređene objekte.

 

 

C# skripte u FT Optix-u

FT Optix je izgrađen na logici objektno orijentiranog programiranja i C# jezika. Optix Studio uključuje mnoge unaprijed definirane funkcionalnosti koje možete koristiti u grafičkom korisničkom sučelju. Ovaj raspon izvorno podržanih značajki proširuje se sa svakom novom verzijom FT Optix Studija. Međutim, Studio također nudi mogućnost stvaranja bilo koje funkcionalnosti koja još nije izvorno podržana korištenjem vlastite C# skripte.

 

C# skripte mogu se koristiti u FT Optixu na dva načina

Runtime scripting

skripte koje se pokreću kada je aplikacija postavljena - prenose se u runtime. Pomoću ovih skripti možete programirati ponašanje aplikacije tijekom različitih događaja i interakcija korisnika.

 

Design scripting

skripte koje se ne prenose u runtime aplikaciju. Koristi se samo tijekom razvoja - upravo za pojednostavljenje nekih ponavljajućih razvojnih postupaka (kreiranje varijabli, objekata itd.).

C# skripts in FT Optix

 

Svaka skripta nudi vam ikonu postavki koju možete vidjeti na gornjoj slici. Klikom na ikonu odvest ćete se u uređivač teksta za pisanje koda (VS Code, SublimeText ili neki drugi), gdje možete čitati i uređivati ​​izvorni kod skripte.

 

 

Biblioteka skripti u predlošcima

Biblioteke predložaka već smo spomenuli – one su biblioteka predefiniranih objekata u FT Optix Studiju. Ova biblioteka također uključuje mapu Skripte. U njemu ćete pronaći gotove runtime-ove i skripte za dizajn koji mogu olakšati razvoj aplikacije ili obogatiti aplikaciju dodatnim funkcionalnostima.

Svaki objekt skripte u ovoj biblioteci također uključuje opis koji sadrži upute o tome kako uključiti skriptu u aplikaciju (uglavnom to uključuje njeno povlačenje u mapu NetLogic u prikazu projekta) i kako je ispravno koristiti.

scripts in Template Libraries

 

  

Biblioteka skripti na Githubu

Dodatne skripte za pojednostavljenje razvoja aplikacija mogu se pronaći na otvorenoj platformi GitHub.

Ovaj GitHub profil pripada samim autorima FT Optixa, razvojnom timu Rockwell Automation - ASEM, a trenutno nudi 65 repozitorija koji sadrže izvorni kod nekih demo aplikacija, ali i korisne razvojne skripte. Naravno, ovdje ćete pronaći i skripte za kreiranje objekata i varijabli aplikacije.

 

scripts on na Github

 

U svakom repozitoriju preporučujemo da se najprije upoznate s datotekom README.md koja sadrži opis skripte i upute za njezinu implementaciju.

Tada bi repozitorij pod nazivom NetLogic_CheatSheet mogao privući vašu pozornost.

To je zbirka mnogih korisnih skripti za dizajn i vrijeme izvođenja te sadrži niz savjeta koji olakšavaju razvoj aplikacija.

 

 

Upute za stvaranje objekata i varijabli pomoću skripti - C# API

Ako želite sami početi pisati razvojne skripte u C#, ili ako želite bolje razumjeti sustav kako dizajn skriptiranja funkcionira u FT Optixu, preporučujemo da prođete kroz prilično detaljne vodiče za skriptiranje dostupne na FactoryTalk Optix Online Help.

Konkretno, možemo preporučiti stranicu Developing projects with C#, gdje možete pronaći objašnjenje NetLogic sustava i općenito korištenje C# skripti u FT Optixu, a posebno stranicu C# APIs Reference, koja sadrži detaljnu dokumentaciju za FT Optix C# API.

 

 

Ako imate dodatnih pitanja u vezi FactoryTalk Optixa, slobodno nas kontaktirajte ili posjetite jedan od seminara koje organiziramo na raznim mjestima u RH i inozemstvu. Za informacije o najbližem FT Optix seminaru na vašem području, obratite se voditelju prodaje ControlTech za svoju regiju.